ХЕМИЈСКА ОПАСНОСТ

Несреће са опасним материјама су несреће које настају неконтролисаним ослобађањем опасних материја са стационарних и мобилних објеката које негативно утичу на људе, материјална добра и околину.

Опасне материје су материје које за време производње, превоза, прераде, складиштења или коришћења у технолошком процесу испуштају или стварају заразне, надражујуће, запаљиве, експлозивне, корозивне, загушљиве, токсичне или друге опасне прашине, димове, гасове, магле, паре или влакна као и штетна зрачења у количинама које могу угрозити живот и здравље људи, материјална добра и околину на мањој или већој удаљености од објеката у којима се налазе.

Најчешћи могући узроци несрећа с опасним материјама у миру су људска грешка или пропусти у раду, нестручно руковање опасним материјама, неуважавање статичког електрицитета у технолошком процесу, квар на опреми и постројењу, неодговарајући превоз опасне материје, саобраћајна несрећа или терористички напад на објекте. Најчешћи могући узроци несрећа с опасним материјама у рату су удари с нуклеарним, биолошким и хемијским оружјем.

Несреће са опасним материјама карактеришу брза појава здравствених симптома (од једне минуте до сата) и лако приметни знаци у околини (обојени талози, увело лишће, продорни мирис, угинули инсекти и животиње).

Показатељи несрећа с опасним материјама су појава већег броја мртвих дивљих и домаћих животиња, птица, риба и инсеката (уз и на површини воде) на истом подручју, неочекивани мириси (на лук, бадем), неуобичајено велики број људи са здравственим проблемима (мучнина, повраћање, анксиозност, тешкоће с дисањем, грчеви, упала очију, црвенило коже и осип, пликови) и умрлих, неуобичајене течне масне капљице које чине масни филм по површинама и води, нижи облаци налик на маглу који нису у складу с околином или неуобичајене металне крхотине (материјал налик на муницију, посебно уколико садржи течност).

У случају изненадне несреће с опасним материјама правовремено се оглашавају сирене за јавно узбуњивање. С обзиром да несреће с опасним матерујама могу бити разноврсне, након звучног сигнала опасности, објављују се додатна упутства – важна саопштења на радију, телевизији и другим средствима информисања.

Запамтите: Опасност од несреће траје све док се не огласи ЗВУЧНИ СИГНАЛ ЗА ПРЕСТАНАК ОПАСНОСТИ!

Поступци након узбуњивања

  • затекнете ли се након знака сирене за опасност, у отвореном простору одмах, брзо и без панике, уђите у затворени простор или склониште;
  • затекнете ли се након знака сирене за опасност у затвореном простору удаљите се од прозора или врата и ту останите до даљег;
  • укључите радио или ТВ пријемник због добијања информација о месту и природи несреће (испуштање, експлозија, изливање, пожар), називу материје, у чему се налази (ауто-цистерна, вагон-цистерна, цевовод, спремиште), тренутном агрегатном стању, својствима (боја, мирис, физички учинци...), количини опасне материје која је изазвала несрећу или мерама заштите и спасавања које треба предузети;
  • посебно се побрините за децу, труднице, старе, немоћне и болесне особе и инвалиде, како укућане тако и комшије;
  • предузмите мере заштите и спасавања према упутствима које дају надлежне службе или телевизија.

Мере заштите и спасавања

Заштита од несрећа с опасним материјама спроводи се путем евакуације људи и добара с угроженог подручја или склањања (у кући, склоништу или другим местима).

Мере заштите и спасавања на угроженом подручју:

  • На знак узбуне остати присебан.
  • Укључити радио или ТВ пријемник.
  • Искључити апарате на струју и гас, затворити воду.
  • Употребити специјална или приручна заштитна средства.
  • Применити поступке за личну заштиту и употребити:специјална заштитна средства за заштиту органа за дисање, очију и тела (заштитна маске, рукавице, чизме, одела, огртач и лични прибор за деконтаминацију),приручна заштитна средства за заштиту органа за дисање (тампон маска, индустријска маска, респиратор, влажне марамице, крпе, наквашени завоји), очију (наочаре сличне онима за заштиту на раду), тела (кишни огртачи, ветровке и отпорнија одећа од синтетичког и непромочивог материјала), руку и ногу (рукавице, чизме или високе ципеле).
  • Посматрати кретање опасне материје (нпр. облака) у односу на место где се налазите и донети одлуку за заштиту и спасавање путем:
      • евакуације (уколико има времена),
      • заклањања (кућа, склониште).

ЕВАКУАЦИЈА

    • Евакуација је поступак организованог премештања становништва из угроженог подручја како би се избегло штетно деловање опасне материје. Информације о евакуацији, евакуацијским путевима и местима, мерама заштите и спасавања, даје надлежна служба путем радија и телевизије.
    • Смирено, брзим ходом, не трчећи напустити кућу.
    • Погледом пратити кретање опасне материје.
    • Крећите се усправно на смер дувања ветра и најкраћим путем изађите из угрожене зоне до прихватилишта за евакуисане.
    • Због очекиване гужве на улицама или природе опасне материје, за евакуацију користите сопствено возило само уколико су дата таква упутства - у супротном га склоните са улице (боље је ићи пешке или бициклом).
    • Обданишта, школе, домови пензионера, социјалне и сличне установе евакуисаће се складно својим плановима за евакуацију.
    • Приликом евакуације са собом треба понети најнужније ствари (личне документе, здравствену књижицу, лекове, новац и картице за подизање новца, хигијенски прибор, прикладну одећу, трајну (конзервисану) храну, воду у пластичним боцама, преносни радио, ручну батеријску лампу)
    • Важно: Оставите храну и пиће за домаће животиње, затворите воду, искључите ел. уређаје, струју и гас, врата, прозоре, отворе димњака и друге отворе затвворите и облепите лепљивим тракама да мање пропуштају опасну материју , затим закључајте врата куће.

 

СЕКТОР ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ
Кнеза Милоша 101, 11000 Београд +381 (0)11 3062000
овде нам можете писати